Reference | Dům co obletěl svět | Dům Kaštan | Štramberk

Moderní Valašska architektura

Dům co obletěl svět | Dům Kaštan | Štramberk

Psal se rok 2014 a náš architekt Tomáš Jalůvka navrhuje se svoji ženou první dům, který o pár let (2020-2021) později tapetuje přední internetové magazíny a portály. Dům se nachází na malém pozemku mezi Kopřivnicí a Štramberskou Trúbou. Na pozemku rostl velký starý kaštan. Tento krásný strom byl symbolem pro tuto nemovitost a dům tak dostal jméno Kaštan v angličtině je to pak Chestnut House.

Moderní Valašska architektura
Přírodní vzhled domu Kaštan

Samostatně stojící dům je postaven ve 2 sekcích. Celková užitná plocha domu je 148 m2. Větší obytný prostor a menší technický prostor. Obě sekce mají jednu střechu. Střecha pokrývá také polovinu terasy a vstup s garáží. Vestibul spojující 2 sekce je multifunkční, především chrání vstup do obývacího i technického prostoru, ale také funguje jako sklad dřeva a krytý prostor k posezení, kde si můžete vychutnávat šálek kávy nebo skleničku vína.

Moderní rodinný dum z přírodních materiálu
Dřevěná terasa. Opalovaná fasáda.
Moderní terasa
Krásné výhledy na Štramberskou Trúbu.

Nad foyer a kuchyní ve větším obývacím prostoru je spící podkroví pro hosty s výhledem do obývacího pokoje a jídelní části. Celý tento prostor je otevřený až k stropu. Východní část domu je vyšší než západ a je pokrytá okny. Východ slunce tak prosvítí velkou část domu. Okny je zároveň výhled na známou Štramberkovou věž.

minimalisticky interier
Minimalistický, ale funkční interiér.

Malá chodba spojuje tento hlavní obytný prostor s ložnicí a koupelnou / toaletou. Na konci chodby je hlavní ložnice s vestavěnými skříněmi. Na jedné straně chodby je koupelna a samostatné WC. Na opačné straně je dětský pokoj. Dětský pokoj je rozdělen na 2 prostory, prostor pro spaní a hraní.

Půdorys obdélníkového moderního domu.
Půdorysy domu

Tento dům byl postaven jako rámová dřevostavba s vloženou pomocnou ocelovou konstrukcí. Dům je založený na železobetonových pasech a vzniklá dutina pod podlahou je využita, jako instalační prostor ( tzv. crawl space, který hezky na svém videu vysvětluje Jakub Gajda ). Crawl space zároveň v letě odvětrává prostor a v zimě izoluje. Všechny použité materiály jsou převážně z lokálních zdrojů. Fasáda je z opalovaného a kartáčovaného dřeva. Byla použita metoda Shou Sugi ban – stará tradiční japonská metoda k ochraně dřeva. Není třeba se o fasádu téměř vůbec starat. Odpadá tak pravidelné olejování povrchu.

Dřevěný opalovaný obklad na fasádě domu
Dřevěný opalovaný obklad na fasádě domu
Díky velkým oknům je dostatek denního světla

Stavba domu trvala 2 roky (2015-2017). Celý dům byl postaven tak, aby byl kompaktní a funkční. Materiálové propojení s okolní přírodou. Dědictví původní valašské architektury postavené z místních zdrojů a přírodních materiálů s maximální soběstačností. Valašská architektura v 21. století.

Vkusné zasazení do krajiny s výhledem na Štramberskou Trúbu
Parkovácí stání pod designovým přístřeškem
Parkovácí stání pod designovým přístřeškem
Parkovácí stání pod designovým přístřeškem
Parkovácí stání pod designovým přístřeškem střechy
Podélný řez domem
Podélný řez domem
Západní a Východní pohled
Západní a Východní pohled

O Kaštanu napsali například tyto tituly:

archdaily.com

earch.cz

drevoastavby.cz

living.cz

interiorzine.com

cze.architecturaldesignschool.com

archiweb.cz

divisare.com

stavbaweb.cz

boysplaynice.com

homebydleni.cz

 

Napsat komentář